سرنوشت اجاره بها در سال جدید

 

رویه بازار مسکن در سال‌های اخیر نشان می دهد کاهش قیمت مسکن تاثیری بر اجاره بها ندارد و اجاره مسکن هرساله با شاخص تورم پیش رفته است.

با وجود رکودی که از سال ۹۱ بازار مسکن را تحت تاثیر قرار داده است اما اجاره بها نشان داده که هیچگاه از رکود و یا کاهش قیمت مسکن تاثیر نمی‌گیرد و فقط در زمان تورم نرخ مسکن است که اجاره بها با تاثیر از بازار بازهم افزایش می‌یابد.

در طول دو سال گذشته که حباب قیمت مسکن شکسته شد و قیمت‌ها به کمتر از نرخ تورم رسید، بازهم اجاره بها به سیرصعودی خود ادامه داد و مطابق با تورم و یا حتی بیش از آن پیش رفت، زیرا به گفته کارشناسان اجاره بها از تورم عمومی کشور پیروی می‌کند.

در واقع صاحبخانه‌ها هرساله با افزایش تورم، نرخ اجاره را نیز بالاتر بردند و مستاجران هم یا به محله‌های پایین تر و خانه های کوچک تر کوچ کردند و یا اینکه مجبور به پرداخت قیمت‌های سرسام آور شدند.

براین اساس از حدود یک ماه دیگر، فصل اجاره بها در بازار مسکن آغاز می‌شود و مشخص نیست که قیمت‌ها در آن زمان چه تغییراتی خواهند داشت اما روند هرساله نشان می دهد مالکان حاضر به کاهش قیمت‌ها نیستند؛ هرچند که بازار مسکن تورم نداشته باشد.

به گزارش بانک مرکزی، شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۳، ۱۶۱.۱ بوده است که این رقم نسبت به سه ماهه قبل معادل ۴.۵ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۱۴.۸ درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین بنابر آمار بانک مرکزی متوسط شاخص بهای مسکن اجاری در ۹ ماه اول سال ۹۳ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۶.۱ درصد افزایش نشان می دهد. این شاخص در دوازده ماه منتهی به آذرماه ۱۳۹۳ نسبت به دوازده ماه منتهی به آذرماه ۱۳۹۲ معادل ۱۷.۴ درصد افزایش داشته است.

در واقع این آمارها نشان می دهد که اجاره بها همچنان سیر صعودی خود را طی می کند و می توان پیش بینی کرد این وضعیت امسال هم ادامه داشته باشد که از خردادماه خود را نشان می دهد، همچنین تقاضای بالای مسکن اجاره ای هم از دیگر دلایل افزایش قیمت در این بخش است، بنابراین می توان انتظار داشت که امسال هم قیمت‌ها در این بخش با گرانی روبرو باشد.

اجاره بها در سال جدید

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، سوئیت ۲۰ متری در نواب میدان ۹ دی طبقه ۴، ۱۴ میلیون تومان رهن داده می شود و برای سوئیت دیگری در ظفر با یک خواب ۴۵ میلیون تومان رهن دریافت می شود.

در محدوده مترو سبلان - خیابان رجبی هم سوئیتی کمتر از ۴۰ متر با شرایط  ۵ میلیون رهن و ۵۵۰ هزار تومان، اجاره داده می شود و در پونک - اقبالپور آپارتمانی ۶۵ متری و دوخوابه با امکانات ۶۰ میلیون تومان رهن داده می شود.

برای آپارتمانی در پونک با مساحت ۶۴ متر دوخوابه ۶۰ میلیون تومان رهن و در جنت آباد مرکزی واحدی ۶۵ متری و یک خوابه بازسازی شده ۴۵ میلیون تومان رهن دریافت می شود.

همچنین برای واحد ۶۵ متری در سعادت آباد یک خوابه و طبقه اول، ۱۵ میلیون تومان رهن و یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اجاره تعیین شده است و واحدی ۶۴ متری با امکانات در خیابان فاطمی با شرایط ۲۰ میلیون تومان رهن و یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اجاره داده می شود.

واحدی در خیابان هنگام بالاتر از الغدیر با مساحت ۶۵ متر و تمامی امکانات ۶۰ میلیون تومان رهن داده می شود و برای واحد دیگری با این مساحت و نوساز در مرزداران ۲۰ میلیون تومان رهن و یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان تعیین شده است. همچنین در خیابان پاسداران بوستان دوم واحدی ۶۵ متری و یک خوابه، نوساز با پارکینگ  وانباری ۱۰۰ میلیون تومان رهن داده می شود.

مشاور املاک ارس ::

سرمایه گذاری ,

خرید ,

فروش ,

اجاره ,

رهن

مشارکت

قیمت زمین

قیمت ملک

مشاور املاک ارس وند ,

زمین ,

باغ ,

مغازه ,

ویلا ,

مجتمع تجاری ,

سوئیت ,

هتل آپارتمان ,

ملک ,

منطقه آزاد ارس ,

قیمت باغ

قیمت مغازه

قیمت ویلا

قیمت مجتمع تجاری

قیمت سوئیت

قیمت هتل آپارتما

قیمت زمین جلفا

قیمت مغازه جلفا

قیمت باغ جلفا

قیمت ویلا جلفا

قیمت هتل آپارتمان جلفا

قیمت ملک جلفا

قیمت مجتمع تجاری جلفا

قیمت زمین ارس

قیمت مغازه ارس

قیمت باغ ارس

قیمت ویلا ارس

قیمت هتل آپارتمان ارس

قیمت ملک ارس

قیمت مجتمع تجاری ارس

خرید و فروش زمین جلفا

خرید و فرش باغ جلفا

خرید و فروش مغازه جلفا

خرید و فروش ویلا جلفا

خرید و فروش ملک جلفا

خرید و فروش سوئیت جلفا

خرید و فروش زمین ارس

خرید و فرش باغ ارس

خرید و فروش مغازه ارس

خرید و فروش ویلا ارس

خرید و فروش ملک ارس

خرید و فروش سوئیت ارس

در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام املاک ارسوند