اولین ریزش سال در قیمت مسکن

بازار مسکن در شروع سال 94 با اعمال شوک جدید به متعاملین، عملکرد فوق‌العاده بهتر از آنچه برای امسال پیش‌بینی می‌شد را به ثبت رساند و باعث ریزش 10 درصدی قیمت آپارتمان در تهران شد.

 این میزان افت ماهانه که در یک‌سال اخیر بی‌سابقه بوده، سطح کنونی قیمت مسکن در پایتخت را پس از 11 ماه، بار دیگر به زیر متری 4 میلیون تومان آورد.
کارشناسان اقتصاد مسکن اواخر سال گذشته، چشم‌انداز «قیمت» در سال جدید را در دو سناریوی «خوش‌بینانه» و «بدبینانه» به ترتیب «کاهشی» و «بدون نوسان» تصویر کردند و درباره وضعیت آتی «معاملات» نیز تنها یک حالت «پایان رکود» را تخمین زدند.
هم‌اکنون کارنامه فروردین‌ بازار ملک، وقوع سناریوی اول، حداقل در اولین ماه سال94 را تایید می‌کند هر چند علائمی از انتهای رکود معاملاتی در آن دیده نمی‌شود. امواج کاهش ماهانه قیمت مسکن که سال گذشته در 6 نوبت، از ارزش ریالی آپارتمان‌های شهر تهران کاست، در فروردین امسال با «قدرت بیشتر» باز هم تکرار شد طوری که برآوردها از افت 10 درصدی میانگین قیمت کنونی واحدهای مسکونی نسبت به آخرین ماه سال گذشته حکایت دارد. در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در تهران از مترمربعی 4 میلیون و 230 هزار تومان در اسفند سال93 به سطح 3 میلیون و 820 هزار تومان در فروردین94 نزول کرده است.  به این ترتیب، قیمت مسکن در پایتخت پس‌از 11 ماه، بار دیگر به سطح کمتر از متری 4 میلیون تومان ریزش کرد و تقریبا با تراز قیمت فروردین93، برابر شد.
سال گذشته همین موقع، میانگین قیمت آپارتمان در این کلان‌شهر با 7 درصد کاهش ماهانه، به متری 3 میلیون و 890 هزار تومان رسیده بود؛ اما هم‌اکنون «رکورد تعدیل قیمت» به‌رغم گذشت دست‌کم 20ماه از طول عمر رکود مسکن، 3 واحد درصد بیشتر از میانه رکود (فروردین پارسال) است. بررسی‌ها نشان می‌دهد: در بازار مسکن همواره با شروع سال جدید، دو متغیر «قیمت» و «حجم معاملات» تحت‌تاثیر روشن نبودن مسیر برای خریدار و فروشنده،  با کاهش نسبت به آخرین ماه سال قبل، همراه می‌شود اما آنچه در شروع سال جاری برای قیمت مسکن رقم خورد، بیش‌از حد طبیعی و مورد انتظار بود. تحقیقات میدانی و آماری تصریح می‌کند: میزان کاهش قیمت مسکن و همچنین کاهش حجم خرید آپارتمان در فروردین امسال در تهران به مراتب شدیدتر از آنچه در فروردین سال گذشته رخ داد، بوده است. در 29روز اخیر، فقط 4 هزار و 50 واحد مسکونی توسط بنگاه‌های املاک در تهران فروخته شد که این میزان معامله خرید 70 درصد نسبت به معاملات اسفند93 و 39 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 93 کاهش یافته است.
این در حالی است که فروردین پارسال 6600 آپارتمان در این کلان‌شهر فروش رفت که حداکثر 53 درصد نسبت به معاملات اسفند92 افت کرده بود. بنابراین مقایسه این دو آمار از تشدید رکود معاملاتی در فروردین امسال حکایت دارد.
با این حال، کماکان کارشناسان اقتصاد مسکن به بهبود شرایط بازار در ماه‌های آتی خوش‌بین هستند و علت سقوط بازار در فروردین ماه را ناشی از شرایط خاص از جمله «بیم و امید» تقاضای مصرفی به نحوه تاثیر تحولات سیاسی و مذاکرات بین‌المللی، بر قیمت مسکن عنوان می‌کنند. متقاضیان خرید منتظر تعدیل بیشتر قیمت مسکن هستند و به همین خاطر از انبوه فایل‌های فروش در بنگاه‌ها استقبال نمی‌کنند.
به گزارش دنیای‌اقتصاد، حداکثر میزان کاهش ماهانه قیمت مسکن در ماه‌های سال93، در ماه فروردین رقم خورد که 7 درصد بود؛ بعد از آن حداکثر افت ماهانه از نرخ منفی 5/ 2 درصد تجاوز نکرد. به این ترتیب نزول ابتدای امسال، یک رکورد در مقایسه با تغییرات قیمت سال گذشته، محسوب می‌شود.

مشاور املاک ارس ::

سرمایه گذاری ,

خرید ,

فروش ,

اجاره ,

رهن

مشارکت

قیمت زمین

قیمت ملک

مشاور املاک ارس وند ,

زمین ,

باغ ,

مغازه ,

ویلا ,

مجتمع تجاری ,

سوئیت ,

هتل آپارتمان ,

ملک ,

منطقه آزاد ارس ,

قیمت باغ

قیمت مغازه

قیمت ویلا

قیمت مجتمع تجاری

قیمت سوئیت

قیمت هتل آپارتما

قیمت زمین جلفا

قیمت مغازه جلفا

قیمت باغ جلفا

قیمت ویلا جلفا

قیمت هتل آپارتمان جلفا

قیمت ملک جلفا

قیمت مجتمع تجاری جلفا

قیمت زمین ارس

قیمت مغازه ارس

قیمت باغ ارس

قیمت ویلا ارس

قیمت هتل آپارتمان ارس

قیمت ملک ارس

قیمت مجتمع تجاری ارس

خرید و فروش زمین جلفا

خرید و فرش باغ جلفا

خرید و فروش مغازه جلفا

خرید و فروش ویلا جلفا

خرید و فروش ملک جلفا

خرید و فروش سوئیت جلفا

خرید و فروش زمین ارس

خرید و فرش باغ ارس

خرید و فروش مغازه ارس

خرید و فروش ویلا ارس

خرید و فروش ملک ارس

خرید و فروش سوئیت ارس

در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام املاک ارسوند